Skleněná drť

Skleněná drť je z nízkotavného skla, lze ji využít místo glazury, ale pouze na rovných ohraničených plochách. Taví se již při teplotě okolo 1000°C, nejlepších výsledků dosáhnete okolo 1100°C.

Pokud drtí přikrýváte větší plochu, doporučujeme pro celistvost plochy tuto plochu lehce potřít transparentní glazurou, ale není to nutné. Pokud plochu posypete rovnoměrně drtí, vzniká celistvá a velmi pěkná lesklá glazura. Sklo do sebe velmi často intenzivně natahuje okolní - nejbližší glazury, čímž vznikají zajímavé a leckdy nečekané efekty. Zajímavě vypadá v kombinaci s mědí nebo kobaltem.

Pokud chcete docílit silného kraklování skla - jednotlivé prasklinky lámou světlo a výrobek vypadá velmi zajímavě - vyndavejte výrobky ještě hodně teplé (cca 150 - 180°C). Občas se na výrobcích vytvoří výkvěty, tzv. sintry, které ale lze snadno smýt teplou vodou a po stabilizaci výrobku - cca 7 - 14 dní od výpalu se tyto výkvěty již netvoří.

Tip pro výrobu:

zkuste zaválet skleněnou drť do ker. hmoty tak, aby zůstala na povrchu - při ostrém výpalu se drť roztaví a stéká po výrobku. Výrobek je pak nutno podložit, popř. podložku ještě potřít silnější vrstvou nátěru na pláty proti skápnutí glazury. Veškeré drcené sklo velmi dobře vypadá také na dně misek a talířů. Tato drť v kombinaci s dalšími odstíny vytváří zajímavé barevné přechody od nesvětlejší po nejtmavší.

kridove-bila-nepruhledna.jpg, 7,2kB
křišťál
kridove-bila-nepruhledna.jpg, 7,2kB
křídově bílá (neprůhledná)
zluta.jpg, 13kB
žlutá
oranzova.jpg, 14kB
oranžová
svetle-cervena.jpg, 14kB
světle červená
cervena.jpg, 15kB
červená
akvamarin-2.jpg, 11kB
akvamarín
medovy.jpg, 11kB
medová
cerna.jpg, 10kB
černá
svetle-zelena.jpg, 14kB
světle zelená
travni-zelena.jpg, 15kB
travní zelená
modra-tmava.jpg, 15kB
modrá tmavá
smes-barev-matne.jpg, 16kB
směs barev (matné)